Balkanlar’ın Şirin Şehri Prizren

Balkanlar’ın Şirin Şehri Prizren

Büyük Kale anlamına gelen Pri ile Zeranda sözünün birleşimi, zamanla Prüzerrin, Prizeyn ve Osmanlı döneminde Prizerrin ve Prizren; Kosova’nın hatta Balkanlar’ın en sıcak, samimi ve şirin şehrinin adı. Roma’dan Osmanlı’ya, hatta kısa bir dönem Arnavutluk’a katılmış. Yugoslavya ile varlığını devam ettiren Kosova son olarak egemenliğini ilan etsede belki de şuan Balkanlar’daki en Türk şehir bile denilebilir Prizren için.

Osmanlı Devleti’nin fethinden önce Sırpların elinde Kosova’ya ilk kuşatma Sultan 1. Murad komutasındaki Osmanlı Ordusu ile gerçekleşir. Bölgede rehberlerimiz 1. Kosova Muharebesini şöyle anlatır. Savaş o kadar kanlı geçer ki savaşın ilk zaferini aldıktan sonra Sultan Murad Allah’a ellerini açar ve dua eder “ Allah’ım bir daha bana böyle bir zafer yaşatma.” O zamandan itibaren Kosova Türkleşmeye, Türklere olan sevgi ve saygı artmaya başlar. Çünkü Osmanlı hekimiyeti altına aldığı hiçbir milleti dinine, diline ve ırkına dokunmamıştır. Şuan da dinin, dilin ve ırkın bozulmayışı tüm bunları kanıtlarcasına önümüzde durmaktadır. Savaş devam ederken Sultan Murad atı üzerinde keşif yaparken yaralı taklidi yapan bir Sırp askeri ile karşılaşır. Ona yardım etmek için atından iner ve Sırp asker tarafından sırtından bıçaklanarak şehit olur. Bu olay ile birlikte Sultan Murad Osmanlı’nın ilk ve son şehit olan Padişahı olur. Daha sonra Kosova’nın kesin fethi ise Fatih Sultan Mehmed döneminde gerçekleşir.

Günümüze geldiğimiz de ise Kosova’da Sırplar, Arnavutlar, Türkler hep birlikte yaşamaktadır. Prizren’e döndüğümüzde ise Türk sayısı artmaktadır. Bellima Tur olarak defalarca bu ülkeyi, bu şehri ziyaret ettik. Hep sıcak ve samimi karşılandık. Misafirlerimize çarşıdaki, sokaktaki Prizrenliler misafir etmenin yanı sıra sanki bizi ev sahibi, kendi vatanımızdaymış gibi hissettirdiler. Başkent Priştina’da bulunan Sultan Murad’ın türbesi adeta kendi vatanımızın sıcaklığını yaşamaya yeter. Türkiye’nin bir çok camii, hamam gibi eserleri restore ettirmesi, maddi manevi bu ülkeye verdiği desteği Prizren halkı unutmuyor. Gelen her Türk’e adeta burası senin de vatanın diyor.

Prizren’de damak tadı tüm Balkanlar’da olduğu gibi et ve süt ürünleri ile başlıyor. Meşhur Kosova köftesi, Arnavutlara ait olan ama en güzelini Prizren’de yediğimiz Trilecce tatlısı lezzeti kanıtlıyor.

Prizren nehrin 2 yakasına kurulmuş 2 yakayı bağlayan şirin taş köprüsü, dar sokakları, camileri, hamamları, sıcacık insanları ile hafızalarınız da yer edinecektir. Küçük çarşısında yürüdüğünüzde, küçük meydandaki çeşmeye geldiğiniz de acaba geçmişe bir yolculuk mu yaptım diye düşünebilirsiniz.

Biz her sene turlarımız da bu şirin şehri ve tarihe tanıklık edercesine ayakta duran bu ülkeyi ziyaret ediyoruz. Sizi de bekleriz…

Bellima Tur Ailesi