Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi

Öncelikle yazımıza neden Bansko’dan bahsediyoruz da Türkiye’ye daha yakın Bulgaristan kayak merkezleri Pomporeva ve Boravets’ den bahsetmiyoruz  kısaca ona değinelim, Bansko, Bulgaristan’ın 1 numaralı , Avrupa’nın da sayılı kayak merkezlerinden. Çok sayıda geniş ve her türlü zorluk derecesinde kayak pisti barındıran Pirin dağları eteğinde, milli park içerisinde , milyonlarca çam ağacının ortasında yer alan ,uygun fiyatları ile gönlümüzde taht kurmuş bir kayak merkezidir.

Bansko’da çok sayıda ve her zevke hitap eden , bir çok fiyat aralığında otel bulabilirsiniz ,Otellerin bir çoğunu  apart otelle roluşturmaktadır. Burada bizim tavsiyemiz, pistlere ulaşımda kullandığımız , Gondol bölgesine yakın otellerde konaklamanızdır . Öncelikle nedir bu Gondol meselesi hemen onu açalım. Türkiyede’ki kayak merkezlerinin yapısını düşünelim. Uludağ,Kartalkaya’da birçok Kartepe’de ise tek otel var  ve pistler iç içe girmiş durumda . Otelin kayak odasından direkt kendinizi piste atabiliyorsunuz . Hatta kayak yaparken yanınızdan araba geçebiliyor  Bu kurguyu hemen unutuyoruz !  Bansko’da Şehir ayrı bir yerde,  Oteller Bölgesi ayrı bir yerde .  Bansko merkezden Gondola biniyorsunuz ve yaklaşık 30 dk süren keyifli bir seyahat ’den sonra , pistler bölgesine ulaşabiliyorsunuz.

Gelelim pistlere …  Pistlerin toplamı 70 km civarındadır. Her zorluk derecesinde pistler mevcuttur. Bansko Ski Pass Önce Ski passlerimizi alıyoruz. Gondol girişindeki gişelerden 55 Leva karşılığında bir günlük Bansko ski passimiz alabiliriz. Yarım günlük kart ise 42 Leva fakat sabah çıkıp öğlene kadar değil öğlen 12:30 16:00 saatleri arası geçerli ve yarım günlük kart satışı öğlen 12:30 da satışı başlıyor, Fakat turistler yarım günlük kart sorununa  bir çözüm bulmuş  Pistler çok ve uzun olduğundan yarım gün kaymak insana yetebiliyor. Sabah tam günlük bir ski pass alan birisi öğlen 12-13 arası Gondol mevkiinde bu kartını 20-25 Levaya satıyor . Sakın çekinmeyin yarım gün kaymak isterseniz pist çıkışında bekleyin ve her gelene dikkatli bakın. Bazen onlar , bazen siz teklif edip kartı alabilirsiniz . Hatta bazen Bulgar gençlerinin karaborsa yaptıklarını göreceksiniz onlardan da 30 Levaya alabilirsiniz. Kartın depozitosunu geri alacağınız için ski pass 25 Levaya gelmiş olur. Turistlerden ise 20 yada 25 Levaya alabilirsiniz. Bu arada gişelerden 4 ya da 5 günlük kart satışına başlandığını biliyoruz . Gondol’da sabah saatlerinde çok uzun sıralar olacaktır o yüzden erken gitmenizi tavsiye ederim . Hatta Ski Pass satış noktasında da sıra olacaktır . Erken davranın !  Kartlarımızı aldıktan sonra Gondol’a biniyoruz. Yolculuğumuz 30 dk sürecek . 15 dk sonra bir ara istasyonda Gondolumuz yavaşlayacak . Chalin Valog bölgesine gelmiş olursunuz. Burada 2 adet çok kolay pist bulunmakta . Çok da keyifli pistler tavsiye ederim. Bu pistin yakınında Tofana Otel yer almaktadır. Öğlen yemeğini burada yiyebilirsiniz,  fiyatlar çok çok uygun . Yorulduğunuz anlarda gelip kahve ve bira da içebilirsiniz.  Belirtmeden geçmeyelim ; ara istasyonda Chalin Valog bölgesine ulaşıyorsunuz ama bölgeye gidiş yolu biraz zorlu . O yüzden ara istasyon da inmeyip devam edebilir,Banderashka Pollyanna‘da inip Gondol’dan çıktıktan sonra sağa dönüp Chalin Valog’a 5kmlik kolay bir pistten kayarak ulaşabilirsiniz. Bu pist , akşam sizin otele dönüş yolunuz olacak. 30 dk süren bir işlemden sonra Banderashka Pollyanna bölgesine variyoruz . Restarurant cafe vb yerlerimizin mekanı burası. Gondol’dan hemen indiğinizde hemen sağ tarafta tekrar Gondol’a bindiğiniz şehir merkezine ve Chalin Valog’a giden 7km uzunluğunda bir pist sizi bekliyor. Çok keyifli ve kolay bir pist . Iki adet derenin üzerinden geçiyorsunuz, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.