Duvu.Net Bilişim ve Teknoloji Sitesinin Söyleşisi

Duvu.Net Bilişim ve Teknoloji Sitesinin Söyleşisi

"İzmir’in genç turizm girişimcisi ile söyleşi" başlığı ile yapılan röportaj da firmamızın kurucu ortağı Mehmetcan Özdemir kendisine, iş yaşantısına ve turizm sektörüne dair samimi açıklamalarda bulundu. 

Genç yaşına rağmen sorumluluk aldı hayatın ona birşeyler vermesini beklemedi kendisi almak için uğraştı. Ortada başarılı bir şirket genç bir girişimci var. işte Bellima Travel seyahat acentası’nın firma sahibi  Mehmetcan Özdemir ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi;

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

25 yaşındayım. İzmir Karşıyaka’da yaşıyorum. Çocukluğumdan bu yana turizmin içerisindeyim. Yaklaşık 8 yıldır profesyonel olarak seyahat acentacılığı ile ilgileniyorum.

Acentacılık mesleğine nasıl başladınız?

Ben aslında çocukluğumdan bu yana turizmin içerisinde yer aldım. Teyzem, Kuşadası’nda otellerde çalışıyordu. Bende yazlarımı hep onun yanında geçiriyordum. Zaman zaman çalıştığı otele onu ziyarete giderdim. Oradaki hava beni hep bu sektörün içerisinde olmam gerektiği konusunda düşündürdü. Çalışmayı çok istedim o zamanlar fakat bazı sorunlar nedeni ile çalışamadım. Tabii bahsettiğim dönem de 13-14 yaşındaydım.

Teyzenizin bu sektörün içine girişinizdeki payı büyük o halde…

Gülümsüyor ve devam ediyor… Aslında çok enteresan oldu. Lise giriş sınavlarına girmiştim. İzmir’den Kuşadası’na dönüyordum. Teyzem aradı bellboy işi bıraktı grup girişi var otelin önünde in lazımsın dedi. Bende öyle yaptım. O gün orada yardım amaçlı bulundum fakat sonra bir baktım ki koskoca bir yazı orada geçirmişim. Orada hep acentacıları görürdüm gelip giderlerdi. Acentacılığın ne olduğu öğrendim. Lise tercihleri yapacağım zaman bakıyordum kitapçığa ve Karşıyaka Anadolu Meslek Lisesi Seyahat Acentacılığı bölümünü gördüm. Hiç düşünmedim ilk sıraya yazdım. Bu bölüme mülakatı 2.likle kazanarak girdim. Böyle başladı işte…

Okul hayatınız nasıl geçti?

Lise hayatımda çok aktif bir öğrenciydim. Özellikle hazırlıktan sonra 1. Sınıfta çok ciddi bir ekip olduk sınıf arkadaşlarımla. Okul içerisinde günübirlik turlar düzenlemeye başladık. Çok fazla dersler ile ilgilenmezdik açıkçası. Sonra staj dönemi geldi çattı. Asya Tur’da stajım kabul edilmişti fakat aklım THY’deydi. Teknoloji ile ilgilenirdim. THY’nin çalışma prensibi, teknolojik olarak turizm sektörünün öncü olması bunlar hep ilgimi çekerdi. Şimdi Nevvar Salih İşgören Anadolu Otelcilim ve Meslek Lisesi’nin müdürü Sayın Şemsettin Ünal Hocamız o dönem de bizim okul da bizim bölümün koordinatör öğretmeniydi. Kendisine ilettim THY nin seçmelerine girmek istediğimi, kesinlikle karşı çıktı senin acentacı olman lazım, bu işte pişmen ve ileride firma sahibi vasfına sahip olman lazım. Bu niteliklerin daha şimdiden orta da dedi. O an ne THY, ne de teknolojisi kafamdan silindi.

Nerelerde staj yaptınız?

Öncelikle Asya Tur’da staj yaptım sonraki sene Hey Travel’da devam ettim. Bu dönemde Sayın Arın Büyükaltıntaş’ın ve Okan Ersoy’un desteklerini atlarsam çok ayıp etmiş olurum. Orada beni çok tuttular daha ilk stajımda birçok yaşıtımın altından kalkamayacağı vize işlerini bana verdiler. 15 yaşında vize departmanından tek başıma sorumluydum. Asya Tur takdir edersiniz ki çok ciddi bir firmaydı.

Ve şimdi Seyahat Acentanız var, bu süreç nasıl oldu?

Şuan ki ortağım, ağabeyim Ertan Bey ile bir firma da birlikte çalışıyorduk. Çok emek verdik, ben kendi adıma konuşmam gerekirse bu emeklerin karşılığını maddi anlamda aldım. Fakat işletme anlamında bir türlü istediğimiz noktaya ulaşamadık. Hep yerimizde saydık. Sonuç olarak buradan ayrıldık. Yapılan kritik hatalar vardı ve biz bu hataların farkındaydık. Biz bunları yapmazdık diye konuşup durduk, art niyetli konuşmadık hiç, çünkü üzgündük. Çok emek sarf ettik fakat sonunda bizimle alakalı olmayan sebeplerden dolayı işi bırakacak duruma gelmiştik. Kendi aramızda konuşurken madem çok biliyoruz biz kendimiz yapalım bu işi dedik ve girişimlere başladık.

İşletmenizin şuan ki durumunu nasıl görüyorsunuz?

3 seneyi geri de bıraktık, işletmemizde o bahsetmiş olduğumuz kritik hatalar yapılmadı. Sıfır borç, sıfır cari ile çıktık yola. 3 Sene bunu koruduk ve bu yoldayız. İlk zamanlara göre çok ciddi iş hacmi yakaladık. Özellikle Balkan ve Makedonya turlarındaki deneyimimizin karşılığını burada aldık ve almaya da devam ediyoruz. Şuan bizim hedeflediğimiz şekil de gidiyoruz. Bu şekilde de gideceğiz.

2013 yılı beklentilerinizi karşıladı mı? 2014'te turizm sezonu nasıl gidiyor?

2013 yılı çok bereketli geçti. Makedonya ve Balkan Turları'nda İzmir hatta Ege'de rekor bir sayı yaptık. İzmir ve çevresinden 1.212 kişiye Balkanlar'ı gezdirme, tecrübelerimizi aktarma fırsatı yakaladık. Bunların içinde dernekler, belediyeler, üniversite öğrencileri de var. 2013 yılında Balkan toprakları evimiz gibi oldu. Zaten orada da bu ağırlığı hissediyorsunuz ister istemez. Otobüsün içerisinde bir yerden bir yere seyahat ederken karşı yönden başka bir Bellima Tur tabelalı araç gelince gurur duyuyor insan, koltukları kabarıyor. Misafirler de bu tabi ki güven yaratıyor. Evet ben doğru firma ile gelmişim diyorlar. 2014 yılı ise çok düşük başladı. Erken rezervasyon da otel satışlarında istediğimiz sayıları yakalayamadık. Ayrıca kültür turları ve yurt dışı gruplar anlamında da kısır başladı. Zaman zaman hareketlense de hiç tadı yok 2014 yılının. Tabi bu turizm sektörü anlamında. İnsanlar da haklı bu yıl seçim yılı oldu resmen. Büyük yatırımcılar yatırımlarını durdurdu. Küçük esnaf önünü göremedi. Ciddi nakit sıkışıklığı doğdu. Hükümet - Cemaat kavgası ile birlikte Euro'nun yükselmesi de tüm bunların tuzu biberi oldu. Biz zaten Euro ile satıp, Euro ile ödeme yapıyoruz. Zaman zaman zarar eden arkadaşlarımız oldu. 2014 yılının ilk 8 aylık dönem özeti bu diyebilirim.

Satış ve Pazarlamayı nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Ürünlerinizi nasıl tanıtıyorsunuz?

Teknoloji ve internet şuanda ciddi bir pazarlama aracı. Son yıllarda satış anlamında da önemli bir noktaya gelmiş durumda. Biz satışlarımızı birebir yapıyoruz ama pazarlama noktasında internetten ciddi destek alıyoruz. İmkânlarımız doğrultusunda teknolojiyi ve interneti en üst düzeyde kullanmaya çalışıyoruz. Web sitelerimiz var bunları güncelleyerek bizi takip eden misafirlerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Oluşturduğumuz ürünü ilk önce www.bellimatur.com web sitemizde yayınlıyoruz. Facebook.com da yayınlayarak da tepkileri ölçüyoruz. Onun dışında tabi ki gezici olarak da pazarlama yapıyoruz. İzmir merkezden Bergama’ya, Bergama’dan Manisa’ya kadar hatta Aydın’a kadar ulaşıyoruz.

Turlarınız da nelere dikkat ediyorsunuz? Nasıl hizmet veriyorsunuz?

Herşeyden önce turların başında gitmeye özen gösteriyoruz. Ben veya ortağım muhakka otobüsün tepesinde olmamız gerektiğine inanıyoruz. Sonuç olarak biz sektörün dev firmalarından birisi değiliz, müşteri kaybına tahammülümüz yok. Otellerimizi özenle seçiyoruz, gideceğimiz yerden muhakkak referans alıyoruz. Zaten artık gide-gele tecrübe ettiğimiz otellerimiz var. Denenmiş, memnun kalınmış otel listemi oluştu, onları tercih ediyoruz. Diğer bir konu ise otobüs konusu; otobüslerimizi yüksek model tercih ediyoruz. Kaptan da çok önemli. Artık alışkın olduğumuz kaptanlarımız var. Bu bir ekip işi kaptan da ekibin en önemli parçası. Tarzını bildiğimiz kaptanlarımız var iyi anlaştığımız bilhassa onları talep ediyoruz firmamızdan. En önemli kısım ise rehber; rehberleri zaten gittiğimiz bölgeden alıyoruz. Oranın insanı rehberlik yaptığı zaman bir başka oluyor turun ahengi ben buna inanıyorum.