Makedonya'nın İncisi Ohrid

Makedonya'nın İncisi Ohrid

Bir şehir düşünün doğa harikası kaynak noktası Sveti Naum ile, denize bakıyormuş hissi veren büyüklükteki gölü ile Unesco Koruma Mirası listesine alınmış kimileri Ohrid der, kimileri Ohri; Üsküp'e 170 Km., Manastır'a 60 Km. sıcacık insanları, lezzetli deniz mahsülleri ile vize derdi ile uğraşmadan gidebileceğiniz Balkanlar'ın tatil beldelerinden bir tanesi.

Ohrid 45.000 nüfusu ile küçük bir tatil beldesi fakat bahar ve yaz aylarında sadece Balkanlar'dan ve Türkiye'den değil Avrupa'dan da tatilciler burayı tercih etmektedir. Ayrıca kültür turları da buraya muhakkak uğramaktadır. Çünkü çok iyi korunmuş bir tarihte burada dimdik ayakta durmaktadır. Bizans döneminden kalma çok sayıda kilise, Osmanlı'dan kalma Tekke'ler burada tarihe tanıklık etmektedir. Bir rivayete göre büyük küçük Ohrid'de 365 tane kilise olduğu ve her güne 1 kilise düştüğü inancı savunulur. 

Ohrid'de 1250 civarı Türk yaşamaktadır. Bir kısmı turizm, bir kısmı da serbest meslekle uğraşmaktadır. Ama en önemlisi Ohrid gölünden çıkarılan ve ince işçiliği ile dikkat çeken Ohrdi İncisi'ni işleyen 1-2 aile de Türk'tür.

Balkan coğrafyası Ohrid'i çok sever, çok ziyaret eder. Göl'ün yüzülebilir olması da ayrı bir popülerlik katmaktadır. Sokakta yürüken kafanızı kaldırdığınız da göreceğiniz ilk yer Ohrid Kalesi'dir. Hatta Elveda Rumeli dizisinin bir kısmı burada çekilmiştir. Hadi hatırlayalım, dizideki o meşhur Hükümet Konağı'nı, işte tam da Ohrid'e bulunmaktadır. 

Akşamları muhteşem Alabalık veya Kaşarlı Köfte yiyebilirsiniz. Lezizdir.

Bizden ipucu bu kadar gerisi size kalmış, gezip görmek isterseniz izmir çıkışlı balkan turlarımızı tercih edebilirsiniz.