Yahya Kemal’in Şehri Üsküp

Yahya Kemal’in Şehri Üsküp

Üsküp, Vardar Nehri’nin kıyısında, Şar Dağı’nın aşağısında Vardar Ovası’na kurulmuş olan şarkılara konu olmuş, ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeridir. Adı Grek-Roma döneminden Scupi olarak kayıtlara geçmiştir. Osmanlı Dönemi’nde Üsküp olarak anılan şehir 1945 yılında uluslararası Skopje adını almıştır. Roma, Osmanlı, Bizans gibi önemli devletlerin bir şehri olarak tarihte yerini almıştır.

Günümüzde Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olan Üsküp, Balkanların en önemli şehirlerinden biridir. Coğrafi olarak Balkanlar’ın tam ortasında yer alması önemini ayrıca arttırmaktadır. Bu yüzden çok etnikli, tarihi mirası çok olan bir Balkan şehridir. 2000’li yılların başında alınan karar ile başlatılan Üsküp 2014 projesi ile ağırlıklı olarak Hristiyan halkın yaşadığı bölgenin meydanı çok ciddi bir bütçe ile değiştirildi. Dev bir Büyük İskender Heykeli, yenilenen binalar ve köprüler ile tipik bir Avrupa başkteni görüntüsüne büründü. Müslümanların yaşadığı bölüme geldiğimiz de ise küçük bir Osmanlı Çarşısı, esnaf kimliğini kaybetmemiş işletmeler, camiler, hamamlar ile dikkat çekmektedir.

Balkanlar’ın ağırlıklı olarak et yiyecekleri ile ünlü olduğunu önceki yazılarımız da belirtmiştik. Fakat Üsküp’te tüm bunların yanı sıra yöresel olarak Dafce – Grafce adı verilen çömlekte pişen kuru fasulye lezzeti ile büyülemektedir.

Yapmış olduğumuz turlarda, gerçekleştirmiş olduğumuz ziyaretlerde Üsküp halkı kafilelerimize misafirperver davranarak Türklere olan sevgilerini ve saygılarını göstermişlerdir. Tüm bunların yanı sıra Makedon Hükümeti ile Türk Hükümeti’nin yapmış olduğu anlaşmalar, yardımlaşmalar bizlere olan ilginin artmasına sebep olmuştur.

Biz bu önemli şehri turlarımız da muhakkak ziyaret ediyoruz. Sizi de bekleriz.

Bellima Tur

Üsküp'lü Balkan Turumuz