AHMET GÜREL İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR

Arama Talebi

TIKLAYIN HEMEN ARAYALIM

Atatürk'ün doğumu ile başlayıp, Çanakkale Savaşı'na kadar Balkanlar'da bıraktığı izleri Atatürk ile ilgili fotoğraf sergileri, kitapları ve belgesel çalışmaları ile bilinen Araştırmacı-Yazar Ahmet Gürel eşliğinde gezerek görüyoruz.

1.Gün Programı:

.

ARAŞTIRMACI-YAZAR AHMET GÜREL EŞLİĞİNDE

ATATÜRK’ÜN İZİNDE BALKANLAR

10 KASIM’DA SELANİK’TE ATATÜRK’ÜN EVİNDE!

YUNANİSTAN – MAKEDONYA – BULGARİSTAN

4 GECE 4* ve 5* OTELLER’DE KONAKLAMA

4 SABAH KAHVALTISI – 3 AKŞAM YEMEĞİ FİYATA DÂHİL!

TUR TARİHİ: 8 - 13 KASIM 2017

TUR PROGRAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ahmet Gürel Kimdir? Türkiye’nin en zengin Atatürk fotoğrafları arşivlerinden birine sahip olan Gürel, 1997’den günümüze 15 ayrı konu başlıklı 300’e yakın Atatürk fotoğrafları sergisi açmıştır. Gürel’in sergilerinden bazıları Anıtkabir, 2’nci Meclis, EÜ. AKM, İzmir Özel Türk Koleji Uşakizade Köşkü ve İzmir Atatürk Müzesi sergileridir. Gürel, 240 fotoğraftan oluşan “Atatürk Destanı” belgeselini yurdun her köşesinde, 2000 gösteri ile 250.000 öğrenciye izlettirmiştir. Ahmet Gürel, “Cumhuriyet ve Kadın” belgeseli; 311 fotoğraftan oluşmaktadır. Ege Üniversitesi Konservatuarınca seslendirilen ve müziklendirilen bu belgesel, Türkiye’de bir ilktir. Gürel’in, 2007 yılında başlayıp, 2015 yılında bitirdiği “Köy Enstitüleri Destanı” adlı belgeselinin toplam süresi 60 dakikadır. 2 saatlik “Nutuk” belgeselini 2013 günü bitiren Gürel, toplam 6 ayrı temada hazırladığı “Kıbrıs Destanı” belgeselini de bitirmiştir. Hollanda’nın Rotterdam şehrinde, Gürel’in, “Atatürk ve Unutulmaz Anıları” adlı, 2009 yılında, “Anılarla Çanakkale Geçilmez” kitabı ise 2010 tarihinde basılmıştır. 19 Mayıs 2012 tarihinde, Konak Belediyesi’nce “Fotoğraflarla Gazi İzmir’de” albümüm yayımlanmıştır. 09 Eylül 2013 günü, İzmir Büyük Şehir Belediyesi (APİKAM) tarafından Gürel’in “Gazi’nin İzmir Anıları” kitabı basılmıştır. Gürel’in, 2014 yılında, “Cumhuriyet ve Kazanımları”, 2015 yılında ise “Atatürk Aramızda” kitabı Ege Üniversitesi Rektörlüğünce basılmıştır.

 TUR PROGRAMI

8 KASIM - Buluşma ve Hareket        :Akşam saatlerinde belirlediğimiz noktalardan siz değerli misafirlerimizi alarak yolculuğumuza başlıyoruz. Araç içerisinde Türkiye’nin en büyük Atatürk Fotoğrafları arşivlerinden birine sahip olan Sayın Ahmet Gürel’in fotoğrafları ve sunumu ile Çanakkale, Gelibolu üzerinden İpsala Sınır Kapısı’na ulaşarak buradaki pasaport işlemleri sonrası ülkemize kısa bir süre için veda ediyoruz.

1.Gün Programı:

9 KASIM 2017 - KAVALA  – SELANIK’TE KONAKLAMA

Yolculuğumuzun ardından İpsala’da pasaport işlemleri sonrası sabaha karşı Yunanistan’a giriş yapıyoruz. Dedeağaç, Gümülcine üzerinden meşhur Kavala kurabiyecisinde kahvaltı ve kurabiye alışverişimizi yaptıktan sonra Kavala Turumuzu gerçekleştiriyoruz. Kavala Kalesi, Su Kemerleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa İmarethanesi, Evi ve Heykeli görülecek yerler arasındadır. Selanik’e doğru devam ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Ahmet Gürel imzalı Atatürk ile ilgili belgesel ve sunumlar ile devam ediyoruz. Selanik’te yazarımız Ahmet Gürel ve rehberimizin özel anlatımları eşliğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki günleri hakkında konuşacağız. Selanik’te kordon, beyaz kule, döner kule, fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo -P.Konstantin heykelleri, Aristoteles meydanları görülecek yerler arasındadır. Daha sonra otelimize yerleşiyoruz. Selanik’te otelimizde akşam yemeği fiyata dahi değildir. Dilerseniz Yunan Müzikleri eşliğinde, yemekli ve içkili rehberimiz tarafından düzenlenen taverna turuna katılabilirsiniz.

2.Gün Programı:

10 KASIM 2017 - SELANIK – MANASTIR - OHRID’TE KONAKLAMA

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde Selanik’teki evinde düzenlenecek olan Anma Törenine katılmak için evine gidiyoruz. Tören sonrası yolculuğumuz devam ediyor. Makedonya’ya giriş yaparak Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ediyoruz. İdadi’nin bahçesinde yazarımız ile Atatürk’ün az bilinen Manastır günleri ile ilgili konuşacağız. Rehberimizden müze ile ilgili güncel bilgileri alacağız. Günümüz de müzeye dönüştürülen okuldan çok etkileneceksiniz. Daha sonra Şirok Sokak’ta yürüyüş ile saat kulesi, İshakiye Cami, Manastır Bedesteni, Tarihi Postahane görüldükten sonra elmaları ve Niyazi Paşası ile meşhur Resne’ye doğru devam ediyoruz. Daha sonra Makedonya’nın incisi Ohrid’e giderek otelimize yerleşiyoruz ve akşam yemeği otelimizde.

3.Gün Programı:

11 KASIM 2017 - OHRİD - KALKANDELEN – ÜSKÜP’TE KONAKLAMA

Sabah kahvaltı sonrası UNESCO koruma mirası listesinde olan Ohrid’e varıyoruz. Bizans döneminin Ohri’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde halen konserler için kullanılan Ayasofya kilisesi, Roma döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi ve Tarihi Çınar Ağacı göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra Kalkandelen’e giderek burada Alaca Cami’ni görüyoruz. Öğle yemeği sonrası Üsküp’e doğru devam ediyoruz. Üsküp’e varıyoruz. Türk Çarşısı’nda ilk olarak Üsküp Kalesi, Mustafa Paşa Cami, Murad Paşa Cami, Kapan Han, Sulu Han, Davut Paşla Hamamı göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra Tarihi Taş Köprü’den geçerek tarihe damgasını vurmuş birçok önemli ismin heykellerinin bulunduğu, ciddi uğraşlar ile yenileme çalışmaları yapılarak Avrupa Başkentleri’nde meydanlar seviyesine getirilen Makedonya Meydanı’na geliyoruz. Akşamları muhteşem bir ışıklandırma ve su şovları ile misafirlerini karşılayan bu meydan da Büyük İskender Heykeli, Çar Samuel Heykeli, 1.Justinyanus Heykeli, Kral Philip, Kraliçe Olympia Heykelleri ile birlikte Rahibe (Azize) Teresa’nın Heykeli ve Anı Evi’de bulunmaktadır. Serbest zaman sonrası akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz.

4.Gün Programı:

12 KASIM 2017 - ÜSKÜP – SOFYA’DA KONAKLAMA

Sabah kahvaltı sonrası SOFYA'ya varışımız sonrası panoramik şehir turumuza başlıyoruz; St. Nedelya kilisesi, Rotanda Kilisesi, Rus Kilise'si, Aya Sofya Kilise'si, Aleksander Nevski Katedrali Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasındadır. Ayrıca Ulu Önder Atatürk'ün Yeniçeri Elbisesi ile katılmış olduğu ünlü balonun yapıldığı Ordu Evini de görüyoruz. Yazarımız ile Atatürk’ün askeri ateşe olarak gönderildiği Sofya günleri ile ilgili konuşacağız. Daha sonra alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz.

5.Gün Programı:

13 KASIM 2017 - PLOVDİV – KAPIKULE – EDİRNE – İZMİR’E GERİ DÖNÜŞ

Sabah kahvaltı sonrası Bulgaristan'ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv, uzun geçmişinde İslam-Türk kültürüne büyük hizmetler sunmuştur. 4000 yıl önceden beri yaşamın devam ettiği şehirdir. Mükemmel modern ve eski çağların mimarisini birleştiren yer. En ilgi çeken Eski Plovdiv adında şehrin en eski bölümü - NÖBET TEPE üzerinde bulunuyor. Bizans, Yunan ve Osmanlı devletlerinin bıraktığı izleri, şehrin alışveriş merkezlerini, koruma altındaki eski şehri görme olanağımız olacak. Şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg Caddesi gezilecek. Argır Kuyumcuoğlu'nun evi (etnografya müzesine çevrilmiş), Plovdive özel en mükemmel simetrik ev örneği, Balabanov evi (orijinal ev düzenlemesiyle, günümüzde hertürlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapıyor) ve GeorgiMavridi´nin evi. Eski Roma çağından kalma Antik amfitiyatro,  Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken eski yapıt Djumaya camisi, Plovdiv´in en eski kiliseleri de göreceğimiz yerler arasındadır. Şehri dilediğinizce gezebilmeniz için serbest zaman sonrası METRO MARKET’e uğrayıp  alışverişimizi tamamladıktan sonra Kapıkule Sınır Kapısına gelerek giriş-çıkış işlemleri sonrası hasret bitiyor ve ülkemize giriş yaptıktan Edirne’ye uğrayarak meşhur ciğercilerde akşam yemeğimizi yedikten sonra Selimiye Cami’ni görüyoruz. Daha sonra İzmir’e doğru geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER

Yeni Model Otobüs İle Ulaşım

Belirtilen Tüm Çevre Gezileri ve Turlar

4 Gece 4-5 Yıldız Otellerde Konaklama

Otellerde 4 Sabah Kahvaltısı

Otellerde 3 Akşam Yemeği

Profesyonel Yerel Rehberlik Hizmetleri

Araç İçi İkramlar

Zorunlu İflas Maddeli Seyahat Güvence Paketi ( 15 € )

Şehir Girişleri, Otoban, Otopark Ücretleri

FİYATA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

Otel’de Yapılan Ekstra Harcamalar

Yöresel Eğlenceler

İlk Gün Kahvaltı, Akşam Yemeği

Son Gün Akşam Yemeği

Müze ve Ören Yeri Girişleri

Yurt Dışı Çıkış Harcı ( 15 TL. )

Schengen Vizesi (120€)

Tekne ve Nehir Turları

BİLMENİZ GEREKENLER

Firmamız oluşabilecek mücbir durumlardan dolayı değişiklik hakkına sahiptir.

Fiyatlarımız ödeme yapacağınız gün Merkez Bankası kurundan hesaplanır.

Tur programı BELLİMA TUR SEYAHAT ACENTASI kayıt sözleşmesi maddeleri ile bir bütündür.

Acentamız Konsolosluklar ile sizin aranızda aracı kurum olup, çıkacak sonuçlardan sorumlu değildir.

 

 

YUNANİSTAN

MAKEDONYA

BULGARİSTAN

Dahil Olan Hizmetler

Yeni Model Otobüs İle Ulaşım

Belirtilen Tüm Çevre Gezileri ve Turlar

4 Gece 4-5 Yıldız Otellerde Konaklama

Otellerde 4 Sabah Kahvaltısı

Otellerde 3 Akşam Yemeği

Profesyonel Yerel Rehberlik Hizmetleri

Araç İçi İkramlar

Zorunlu İflas Maddeli Seyahat Güvence Paketi ( 15 € )

Şehir Girişleri, Otoban, Otopark Ücretleri

Dahil Olmayan Hizmetler

Otel’de Yapılan Ekstra Harcamalar

Yöresel Eğlenceler

İlk Gün Kahvaltı, Akşam Yemeği

Son Gün Akşam Yemeği

Müze ve Ören Yeri Girişleri

Yurt Dışı Çıkış Harcı ( 15 TL. )

Schengen Vizesi (120€)

Tekne ve Nehir Turları

Konaklama Bilgisi

4 ve 5 Yıldızlı Oteller

-

Kişi Başı

İlave Kişi

Tek Kişi

Birinci Çocuk

İkinci Çocuk

290.00

290.00

370.00

(0 - 2) 20.00

(3 - 12) 230.00

*Kesin rezervasyon değildir müsaitlik olması durumunda sizinle iletişime geçilecektir.

Benzer Turlarımız